Uczniowie w świecie chemii i fizyki

W piątek 9 czerwca  Pani Katarzyna Werbińska wraz z uczennicami klasy IIc: Karoliną  Karbowa i Aleksandrą Knapkiewicz z Gimnazjum nr 1 w Turku przeprowadziły zajęcia doświadczalne z chemii i fizyki w klasie IIa naszej szkoły. Na zajęcia zostały zaproszone również dzieci z klasy integracyjnej. Uczniowie samodzielnie wykonywali  doświadczenia fizyczne związane z elektryzowaniem się ciał, przyciąganiem metali i ich opiłków przez magnes oraz przepływem prądu elektrycznego przez elektrolity.

Doświadczenia chemiczne dotyczyły zmiany barwy wywaru z czerwonej kapusty pod wpływem kwasku cytrynowego i wody z proszkiem do prania oraz otrzymywania dwutlenku węgla w balonie z sody i octu. Z ogromnym zaciekawieniem dzieci obserwowały świecenie żarówki energooszczędnej w pobliżu kuli plazmowej i wpływ zmian ciśnienia na wciągnięcie jajka do wąskiej kolby.

Efektowne eksperymenty dotyczyły zjawisk, z którymi  dzieci mają do czynienia na co dzień. Z substancjami  użytymi  w doświadczeniach takimi jak ocet, soda, kwasek cytrynowy dzieci spotykają się często w kuchni.

Przeprowadzone zajęcia pozwoliły pokazać uczniom  jak ciekawa i fascynująca jest chemia i fizyka. Radość, uśmiech i zainteresowanie dzieci eksperymentami było największą satysfakcją prowadzących i wychowawcy klasy.

Sławomira Urzędowska