I Ogólnopolski Konkurs Czytelniczy „W krainie Solilandii –książka przyjaciel prawdziwy”

Po raz pierwszy na terenie Polski zorganizowano Konkurs czytelniczy adresowany  do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Organizatorami Konkursu są: Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Kopalnia Soli „Wieliczka” oraz Wydawnictwo PMDC.

 

 Do tego konkursu  przystąpili również  uczniowie klas III naszej szkoły. Głównym celem Konkursu jest promowanie głośnego czytania dzieciom i rozbudzenie wśród młodych uczestników pasji do czytania. Konkurs ma służyć także poszerzeniu wiedzy uczniów na temat legend i skarbów kultury polskiej oraz zachęcić ich do poznania pięknych miejsc opisanych w książkach z serii „Solilandia”. Dzięki kontaktom z książką dzieci mogą poprawić swoje umiejętności językowe, rozwinąć wyobraźnię i poznawać wartości uniwersalne, takie jak szacunek wobec drugiej osoby, solidarność, uczciwość.

W I etapie konkursu brali udział wszyscy uczniowie .Ich zadaniem było wysłuchanie i zapamiętanie treści głośno czytanej przez wychowawców książki „”Solilandia .Pamiętnik wielickiego skrzata”. Następnie uczniowie wypełniali test wiedzowy przygotowany przez koordynatora. Osoby, które otrzymały największą liczbę punktów i wykazały się predyspozycjami aktorskimi zostały reprezentacją szkoły przystępującą do II etapu (wojewódzkiego) konkursu odbywającego się  w siedmiu miastach Polski: Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu, organizowanego pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteki Narodowej i Muzeum Książki Dziecięcej. Trzyosobowa drużyna reprezentująca  naszą szkołę w składzie :Agata Urzędowska, Agata Putiatycka i Alicja Knychalska   przygotowana przez panie: Agnieszkę Płoszaj, Małgorzatę Karską i Dorotę Zasadę, miała za zadanie przedstawić scenkę i odpowiedzieć na pytania konkursowe dotyczące książki „Pamiętnik wielickiego skrzata” autorstwa Beaty Kołodziej . Pod okiem pań Sławomiry Urzędowskiej i Iwony Kasprzak  drużyna w dniu 22 maja w Łodzi wykazując się wiedzą i pomysłowością oraz ogromnym talentem aktorskim, zdobyła uznanie w oczach jury otrzymując spośród 12 drużyn występujących  II miejsce .Finaliści i Laureaci otrzymali nagrody książkowe oraz karty wstępu do Kopalni Soli „Wieliczka”. Wszyscy Laureaci zaproszeni zostali na Koncert Finałowy, który odbędzie się 3 czerwca br. w Kopalni Soli w Wieliczce (135 metrów pod ziemią!) Koncert połączony będzie z uroczystą inauguracją XII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Duży to zaszczyt dla naszej szkoły , ale przede wszystkim dla dzieci, wychowawców kl. III , pań przygotowujących scenkę teatralną  jak również dla rodziców, dzięki którym ten wyjazd był możliwy .Serdeczne podziękowania wszystkim składa:

 

                                                                                                                   Koordynator konkursu

                                                                                                                        Iwona Kasprzak